Aed

Aed

Tuesday, June 4, 2013

Mured kasvuhoones - väetatud ökotomatid. Kastmissüsteem tomatitele paigaldatud - kas ikka töötab?

Tomatid on nüüd kuu aega kasvuhoones kasvanud. Umbes paari nädalaga sain aru, et tomatid kosuvad liiga jõudsalt. Tomatite varred kasvasid liiga kiiresti hiidpaksuks ja tugevaks, lehed olid lopsakad nagu palmilehed… See pole omane ökotomatitele.


Jämedad tomatitaimed.

Kasvuhoone juuni algul 2013

Kui ise mulda kokku segasime, avastasin teisest partiist (kui Renee kasvuturvast juurde tõi), et kasvuturba sees on väikesed valged graanulid. Esimestes kasvuturba kottides seda näha polnud. Aga tundus, et ühes partiis oligi siis rohkem väetist ladestunud. Algul ma paki pealt koostist ei lugenudki - ma naiivselt arvasin, et tegu naturaalse turbaga. Alles tagantjärgi saan aru, et kui tahta päriselt ökotomateid kasvatada, peab tooraine juba algusest peale puhas olema. 

Hiljem kasvuturba pakendit uurides sain teada, et sellesse on juba lisatud N-P-K väetist ja lupja. Mina veel lisasin kasvuturbale, mustale mullale ja oma kompostile kanakakat ka. Niisiis on meie selle aasta tomatid üle väetatud, seepärast need ka nii jõudsalt kasvavad. See seletab ka tomatitaimede lehtede krussi keeramise (lugesin ühest raamatust, et üleväetamine võib põhjuseks olla). Aga lehtede keerdumine võis olla tingitud ka sellest, et külgvõrsed olin liiga suureks lasknud ning siis need korraga eemaldasin või siis ööpäevase temperatuuri liiga suurest kõikumisest või liiga kuivast või liiga niiskest mullast - ühesõnaga toob see tomatikasvatuse raamat kõikvõimalikke põhjuseid… 

Jälle see kasvuhoone ja tomatid on üks suur murelaps aias. Kogu aeg ma teen mingeid vigu, aga eks ma iga aastaga õpi midagi. 
Kirsstomatitel juba viljad küljes.

Kollane tomat.

Kardinal. Eelmisel aastal hiline, sel aastal varajane. 

Härjasüda

Kuna tomatitaimed kasvasid liiga kiiresti liiga jõuliseks, jäi ka ruumi kasvuhoones väheseks. Kui eelmisel aastal oli kasvuhoones 50 taime (neist 44 tomatid), siis sel aastal olime pannud 36 taime (neist 31 tomatid). 8 kirsstomatitaime lisaks olid ka kuni mai lõpuni veel kasvuhoones soojas.

Kui Renee kastmissüsteemi juuni esimesel nädalavahetusel paigaldama hakkas, selgus, et kõik taimed ei mahu ikkagi kasvuhoonesse ära. Ma ei suutnud otsustada, millist taime välja tõsta, kõigist oli kahju, kui need nii suureks olin kasvatnud. Kokku jäi kasvuhoonesse 29 tomatitaime ja 3 paprikat (2 paprikat viskasin juba minema, kuna lehetäid tulid taas). Lisaks on tomatite vahele mahutatud 3 potti basiilikut. Sel aastal olen sedavõrd targem, et ei pane enam basiilikuid tomatitega samasse potti, kuna need söövad tomatite toidu ära. 

Basiilikud kasvuhoones.
Paprika kasvuhoones. Juba päris suur (04.06.13)

Kastmissüteemi ehitas Renee kaks päeva. Sel aastal tellisime uue tilkkastmissüsteemi - sellel on igas potis oma keraamiline andur, mis mõõdab igas potist niiskust ning annab peenikesest voolikust vett peale siis, kui muld potis liiga kuivaks läheb. Kastmisüsteemi selline; müüakse ka Eesis, aga Renee tellis Saksamaalt (saab odavamalt).


Ma küll ei tea veel, kui töökindel see süsteem on. Peame veel õppima. Ma esimesel päeval hoidsin kraane liiga kahti (kuna tomatid olid hästi kuivad) ja lasin voolikutest juba 1000 liitrit vett läbi… Ja nagu ka eelmisel aastal, oleme me taas reisile minemas ning peame usaldama tomatid kastmissüteemi hoolde. Keerasin kraane natuke rohkem kinni ja vaatan veel homme, mis muutusi on.



Tilkkastmissüteemi otsik. Keraamiline osa käib mulla sees ja mõõdab mulla niiskust. Vajadusel annab vett juurde.

Õigesti paigaldatud tilkkastmissüteem.

Need tomatid jäid õue kasvama. Kuna voolikut ja tilkkastmissüteemi otsikuid jätkus, tõi Renee vee ka õuetomatitele. 

2 comments: